A A A

Evropska strategija za mlade 2019/2027

Evropska strategija za mlade daje okvir za razvoj omladinske politike u EU za period od 2019. do 2027, a zasnovana je na Rezuluciji Saveta od 26. novembra 2018. godine

Youth sector strategy 2030

U novoj Stretegiji za razvoj omladinskog sektora do 2030. koju je usvojio Savet Evrope, omladinski rad je prepoznat kao jedan od prioriteta. 

Preporuke Saveta ministara (COE) državama članicama za razvoj omladinskog rada.

Agenda 2030 za održivi razvoj

Agenda 2030 Ujedinjenih nacija je globalna razvojna agenda koje je stupila na snagu 01. januara 2016. godine. Agenda 2030, prepoznatljiva je po svojih 17 ciljeva. Ciljevi održivog razvoja prevashodno treba da doprinesu smanjenju siromaštva, kao i nejednakosti i nepravde, uz to da utiču na uzroke i minimalizuju posledice klimatskih promena.

Završna deklaracija Treće evropske konvencije omladinskog rada (na srpskom jeziku)

Na Trećoj evropskoj konvenciji omladinskog rada okupilo se onlajn oko 1000 učesnika/ca koji su  raspravljali i direktno doprineli sačinjavanju Završne deklaracije. Ona, dakle, obuhvata razmatranja učesnika/ca, kako bi motivisala i usmeravala zajednicu praktičara/ki omladinskog rada širom Evrope u okviru Bonskog procesa. Završna deklaracija stremi ka jačanju političkog zalaganja, na svim nivoima, zarad održavanja, razvoja i inovacija u oblasti sprovođenja omladinskog rada širom Evrope. Ova Završna deklaracija stoga je direktno upućena zajednici praktičara/ki omladinskog rada u Evropi kao najaktivnijoj i odgovornoj strani u Bonskom procesu. Originalnu verziju na engleskom jeziku možete preuzeti OVDE

Osnove omladinskog rada (na srpskom jeziku)

Da bi omladinski rad imao širi i trajniji uticaj na živote mladih širom Evrope, on treba da bude široko priznat, obezbeđen resursima i kontinuirano sprovođen. Ova publikacija razmatra neke od ključnih karakteristika omladinskog rada koje treba da funkcionišu da bi se ovo dogodilo. To čini dajući opšti opis glavnih karakteristika omladinskog rada u Evropi i nudeći korisne sugestije za dalje čitanje.

Zakon o mladima Republike Srbije (2012)

Cilj zakona je stvaranje uslova za podršku mladima u organizovanju, društvenom delovanju, razvoju i ostvarivanju potencijala na ličnu i društvenu dobrobit. Ovim zakonom uređuju se mere i aktivnosti koje preduzimaju Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, a koje imaju za cilj unapređivanje društvenog položaja mladih i stvaranje uslova za ostvarivanje potreba i interesa mladih u svim oblastima koje su od interesa za mlade.

Strategija za mlade u Republici Srbiji za period od 2023. do 2030. godine

Strategija predstavlja osnovni dokument kojim se utvrđuju prioriteti i smernice za delovanje državnih institucijama u vezi sa mladima u Srbiji u periodu od 2023. do 2030. godine. Omladinski rad je jedan od pet posebnih ciljeva u ovom strateškom dokumentu, za šta se NAPOR od početka zalagao kroz svoje učešće u Posebnoj radnoj grupi za izradu predloga Strategije.

Akcioni plan za sprovođenje Strategije za mlade za period od 2023. do 2030. godine

Akcioni plan, kao dokument javne politike, operacionalizuje opšti i posebne ciljeve postavljene Strategijom, definiše prioritete u pogledu vremena ostvarivanja konkretnih mera i aktivnosti, te precizira neophodna finansijska sredstava za njihovo sprovođenje i izvore finansiranja. 

Nacionalna Strategija za mlade Republike Srbije za period od 2015. do 2025. godine 

Strategija predstavlja osnovni dokument kojim se utvrđuju prioriteti i smernice za delovanje državnih institucija u vezi sa mladima u Srbiji u periodu 2015 - 2025. Ovaj dokument više nije aktuelan, ali se može koristiti kao refernca.

Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne Strategije za mlade za period od 2018. do 2020. godine.

Akcioni plan, kao dokument javne politike, operacionalizuje opšti i posebne ciljeve postavljene Strategijom, definiše prioritete u pogledu vremena ostvarivanja konkretnih mera i aktivnosti, te precizira neophodna finansijska sredstava za njihovo sprovođenje i izvore finansiranja. 

Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne Strategije za mlade za period od 2015. do 2017. godine.

Akcioni plan, kao dokument javne politike, operacionalizuje opšti i posebne ciljeve postavljene Strategijom, definiše prioritete u pogledu vremena ostvarivanja konkretnih mera i aktivnosti, te precizira neophodna finansijska sredstava za njihovo sprovođenje i izvore finansiranja. 

 

Analiza konkursa o dodeli sredstava Ministarstva kulture od 2018. do 2022. sa posebnim fokusom na mlade na margini (2023) 

Izveštaj je kreiran kao inicijalna analiza za zagovaranje na lokalnom i nacionalnom nivou u okviru projekta "Kultura za sve mlade". Projekat ima za cilj da obezbedi dostupnost kulturnih sadržaja za mlade iz marginalizovanih grupa, a sprovodi ga NAPOR u partnerstvu sa Centrom za građansko delovanje (CeGraD) iz Obrenovca i organizacijom AzBuki iz Niša. Realizacija projekta omogućena je kroz program „Dijalog promena”, koji sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ), a finansira Evropska unija.

Mladi u Srbiji - participacija: mogućnosti i prepreke (2022)

U kojoj meri su organizacije mladih i za mlade participativne? Da li mladi mogu da učestvuju u procesima upravljanja? Koje su prepreke za participaciju mladih (u većoj meri)?  U kojoj meri se mladi osećaju kompetentno i imaju samopouzdanja da se uključe? Neka su od ključnih pitanja kojima se bavi istraživanje o participaciji mladih koje je sproveo Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, kao integralni deo projekta "Having a voice, having a choice" koji se sprovodi u saradnji NAPOR-a i UNICEF-a.

Istraživanje o stavovima roditelja o omladinskom radu (2021)

Istraživanje je imalo za cilj da pronađe načine motivisanja i uključivanja roditelja u kreiranju javnih politika za mlade, kao i kako da roditelji budu adekvatno i pravovremeno informisani o programima omladinskog rada. Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta „Važno je! – sistemska rešenja za mlade“ koji NAPOR realizuje u partnerstvu sa 3 organizacije članice – Omladinom JAZAS iz Novog Sada, Omladina JAZAS-a Kragujevac i udruženje Urban Stream iz Požarevca.

Ispod lupe: mladi na selu - istraživanje o položaju i potrebama mladih u ruralnim područjima (2020)

Sprovedeno istraživanje tiče se razvoja ruralnog omladinskog rada u Srbiji i predstavlja temelj za kreiranje nacionalne strategije za ruralni omladinski rad. U tu svrhu su među ruralnom omladinom u zemlji ispitani: dostupnost resursa (individualni, porodični, institucionalni i resursi zajednice), struktura potreba mladih, potencijal za stvaraje novih resursa, kao i načini na koje institucije i mladi mogu biti od koristi u tom procesu. Deset oblasti obuhvaćeno je  istraživanjem i to: socio-ekonomski status mladih, zdravlje i rizično ponašanje, obrazovanje, rad i zapošljavanje, participacija, porodica i partnerstvo, slobodno vreme, vrednosti i poverenje mladih, zadovoljstvo životom i upotreba digitalnih tehnologija.  Istraživanje je obuhvatalo dve faze i to sekundarnu obradu kvanititativnih podataka, kao i prikupljanje i obradu kvalitativnih podataka.  Ovaj dokument prvi je u našoj zemlji koji na jednom mestu objedinjuje  sve podatke koji se odnose na život i navike mladih u ruralnim sredinama. Dat je komparativan prikaz podataka u odnosu na mlade u urbanim sredinama, kao i u odnosu na razlike po polu. Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta: Under the Loupe: Rural Youth Work!, podržanog od strane Tempus fondacije. Sumirane ključne nalaze na srpskom možete pronaći OVDE. English version you can find HERE.  

Percepcija organizacija članica NAPOR o Savetu za etička pitanja (2018)

Istraživanje je bazirano na uzorku od dve trećine ukupnog broja članica, kojom se sagledava percepcija omladinskih radnika/ca, lidera/ki i predstavnika/ca udruženja po pitanju  funkcionisanja SEP-a, njegovim nadležnostima i odgovornostima, ali i modelima za unapređenje rada. Podaci su prikupljeni u toku 2018. godine i obrađeni tehnikama deskriptivne statistike. Ovo istraživanje realizuje se okviru projekta "NAPORnim stazama ka prepoznavanju omladinskog rada" koji sprovodi NAPOR, uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije. 

Istraživanje obrazovnih potreba praktičara/ki omladinskog rada (2017) 

Ovim eksplorativnim istraživanjem pokušali smo da odgovorimo na nekoliko pitanja koja se tiču potrebe za usavršavanjem konkretnih kompetencija praktičara/ki omladinskog rada iz organizacija članica NAPOR, kao i pogodnih načina za sticanje ovih kompetencija. Kao osnova za kreiranje istraživanja i mernog instrumenta uzet je standard zanimanja za prva dva nivoa u omladinskom radu – omladinski lider/ka i omladinski radnik/ca. Istraživanje je sprovedeno tokom 2017. godine.  Izradu istraživanja podržali su: Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije kroz projekat „Omladinski rad izvan okvira“ kao i Evropska unija u okviru programa Erazmus + kroz projekat „European Wide Web of Youth Work". 

Nacionalni izveštaj, Srbija: "Potrebe za novim uslugama koje podstiču zapošljivost i uloga omladinskog rada" (2015)

Ovo istraživanje je sprovedeno u okviru projekta Platforma za inovacije u oblasti nezaposlenosti mladih jugoistocne Evrope koji je NAPOR sprovodio sa još 6 organizacija iz zemalja Zapadnog Balkana. Putem intenzivnog dijaloga sa zainteresovanim stranama na nacionalnom i regionalnom nivou, tokom projekta sprovedeno je kvalitativno i desk istraživanje o stavovima relevantnih aktera o zapošljivosti marginalizovanih mladih. Istraživanje je izvršeno paralelno u svih 7 zemalja na osnovu identifikovanih potreba na nacionalnom nivou. Nakon prikupljenih rezultata kreirani su nacionalni izveštaji su distribuirani javnosti. Rezultati nacionalnih izveštaja su osnova za kreiranje okvira regionalne politike o tome kako organizacije civilnog društva odgovaraju na izazove nezaposlenosti mladih. Takođe, rezultati izveštaja korišćeni su za kreiranje i spovođenje kampanje javnog zagovaranja na nacionalnom nivou tokom druge polovine 2015. godine.

Studija mapiranja EU praksi o prepoznavanju kompetencija stečenih kroz neformalno učenje u omladinskom radu za zapošljivost mladih (2014)

Studija se zasniva na preporukama, studijama, istraživanjima i dokumentaciji u vezi sa neformalnim obrazovanjem u omladinskim radom, njegovom priznavanju i uticaju na zapošljivost mladih, kao i analizi postojećih mehanizama na nivou EU i pojedinačnih zemalja. Studija je urađena u okviru NAPOR projekta "Uz dobar alat veština je zanat" i treba da doprinese sticanju većeg legitimiteta ove teme prilikom zagovaranja među relevantnim akterima na nacionalnom nivou, boljem pregledu postojećih mehanizama i politika na EU nivou i obezbeđivanju harmonizacije procesa koji će kasnije doprineti većoj mobilnosti mladih i priznavanju kompetencija za njihovu zapošljivost.

Uticaj neformalnog obrazovanja u omladinskom radu na sticanje kompetencija za bolju zapošljivost mladih (2014)

Ovo istraživanje sprovedeno od novembra 2013. do februara 2014. godine u okviru projekta "Uz dobar alat veština je zanat" treba da pomogne u kreiranju budućeg mehanizma koji će prepoznavati kompetencije stečene kroz učešće u neformalno-obrazovnim programima omladinskog rada, a koje utiču na zapošljivost mladih. Istraživanje je sprovela Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) uz podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, USAID Projekta održivog lokalnog razvoja i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije.

Prikaz praktičnih politika: Usluge za mlade na lokalnom nivou u Srbiji (2012)

Osiguranje kvaliteta usluga za mlade na lokalnom nivou jedno je od ključnih pitanja na putu ka kvalitetnom sprovođenju Nacionalne Strategije za mlade (NSM) i Zakona o mladima (ZoM) na lokalnom nivou. Predmet ove analize je prikaz postojećih usluga za mlade koje se nude na lokalnom nivou i sagledavanje primera dobre prakse, na osnovu čega su razvijeni predlozi za razvoj objedinjenog sistema usluga za mlade. Problem koji ispitujemo ovim dokumentom je činjenica da među pružaocima usluga za mlade nedostaju kapaciteti za primenu različitih pristupa u radu sa mladima. Dodatno, rad pružalaca nije koordinisan, niti je delovanje nekih od njih (Kancelarija za mlade, organizacije civilnog društva) integrisan u širi sistem pružanja usluga u lokalnim zajednicama. Osim toga, i dalje ne postoji jasna strategija za razvoj usluga za mlade.

Osnovne preporuke ukazuju na potrebu sistemske koordinacije pružanja integrisanih usluga za mlade i zajedničkog strateškog delovanja svih aktera omladinske politike u pravcu izgradnje standarda i mehanizama za osiguranje kvaliteta usluga za mlade na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.

Presek stanja omladinskog rada u Srbiji (2010)

Cilj istrazivanja je sticanje uvida u opste stanje omladinskog rada u Srbiji, i to u odnosu na adekvatnost ljudskih resursa, strukturu korisnika i izvora finansiranja programa omladinskog rada.

 

 

 

 

 

 

 

 

Smernice za omladinske radnike i radnice: Dobrovoljno i aktivno učešće mladih (2023)

Ove smernice nude podsetnik: zašto i kako učestvovati i biti društveno angažovan u periodu odrastanja i mladosti u Srbiji. Podsećaju na odgovorne načine uključivanja mladih, odgovornosti i prava, ali i stvari koje ne smemo zaboraviti i/ili zanemariti u procesima uključivanja mladih i stavljanja pred čin donošenja odgovrnih odluka za sebe, druge i/ili zajednicu. Sa odlukama se mladi svakodnevno suočavaju, bore se, odlažu ih ili ponekad donose pogrešne odluke, zato im je potrebna podrška, informacija, savet, ali i kompetencije da se izbore kako sa svakodnevnim, tako i sa životnim odlukama: školovanje, zaposlenje, partnerski odnosi, stanovanje, bezbednost i dr. Mladi, ukoliko su zaista uključeni u zajednicu i procese, kroz omladinski rad, stalno preispituju svoje vrednosti, prava i odgovornosti prema sebi, drugim ljudima i zajednici. Smernice su nastale u okviru projekta "Having a voice, having a choice" koji NAPOR sprovodi u saradnji sa UNICEF-om.

Smernice za kreiranje međusektorskih usluga za mlade (2022)

Smernice imaju za cilj da olakšaju uspostavljanje međusektorskih usluga koje doprinose boljem položaju mladih i prepoznavanju omladinskog rada na lokalu, kao i jačanje kapaciteta mreže kroz razvoj mrežnog zagovaračkog pristupa NAPOR-a i širenja grupa podrške.  Smernice su kreirane u okviru projekta ,,Važno je - sistemska rešenja za mlade" koji sprovodi NAPOR sa partnerima Omladinom JAZAS Novi Sad, Omladinom JAZAS-a Kragujevac i Urban Stream-om iz Požarevca, a u sklopu projekta ,,Zajedno za aktivno građansko društvo - ACT", koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative uz podršku Vlade Švajcarske.

Smernice za mobilizaciju roditelja (2022)

Projekat ,,Važno je - sistemska rešenja za mlade" usmeren je ka roditeljima i ima za cilj unapređenje usluga omladinskog rada kroz saradnju i mobilizaciju roditelja za adresiranje pitanja od značaja za mlade na lokalnom i nacionalnom nivou. Smernice treba da olakšaju buduće mobilizacije roditelja i kreiranje programa namenjenih njihovom uključivanju. Projekat sprovodi NAPOR sa partnerima “Omladinom JAZAS-a Kragujevac”, “Omladinom JAZAS Novi Sad” i “Urban Stream”-om iz Požarevca u sklopu projekta „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative, a uz podršku Vlade Švajcarske.

Priručnik o etici u onlajn omladinskom radu (2022)

Tokom pandemije mnoge aktivnosti mladih izmeštene su u digitalnu sferu. Svi članovi omladinske politike  prilagođavali su se i susretali sa raznim izazovima. Ovaj priručnik nastao je iz potrebe da se etički pristupi onlajn omladinskom radu i početna je tačka za sve koji počinju da istražuju ili već neko vreme praktikuju onlajn omladinski rad. Izrađen je u okviru projekta „Omladinski rad u fokusu od lokalnog do nacionalnog nivoa“ koji sprovodi Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada, a finansira Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije.

Praktičan vodič za terenski omladinski rad (2021)

Već se duže vreme omladinski sektor u Srbiji pita koji su to  načini da se dosegnu nove generacije mladih. Očigledno je da  klasične metode nisu uvek dovoljno efikasne, odnosno ne  uspevaju da dosegnu i uključe veći broj mladih, pogotovo onih  koji su u riziku od socijalne isključenosti. Ova publikacija treba da posluži kao inspiracija omladinskim radnicima/cama. Vodič je nastao u okviru projekta „NAŠA ZAJEDNICA, NAŠA BUDUĆNOST – veća saradnja i zapošljavanje mladih“ koji je realizovan uz finansijsku pomoć Evropske unije. 

Vodič za organizovanje kvalitetnih radnih praksi (2021)

Radne prakse predstavljaju programe sticanja radnog iskustva koji uključuju učenje i obuku, a koji se sprovode u cilju unapređivanja zapošljivosti i tranzicije ka zaposlenju. Po tome što je njihov cilj sticanje novih znanja i veština i kvalitetnog radnog iskustva, radne prakse se razlikuju od volontiranja, koje se obavlja za opšte dobro ili za dobro drugog lica. Vodič je nastao u okviru projekta „NAŠA ZAJEDNICA, NAŠA BUDUĆNOST – veća saradnja i zapošljavanje mladih“ koji je realizovan uz finansijsku pomoć Evropske unije. 

Brošura o inspirativnim praksama omladinskog rada u ruralnim sredinama Korak ka boljem omladinskom radu u ruralnim sredinama (2020)

Izradom ove brošure želimo da osnažimo omladinske radnike/ce koji su aktivni u ruralnim područjima. Iako se akcenat stavlja na područje Slovenije, Hrvatske i Srbije, može da bude korisna i omladinskim radnicima iz drugih ruralnih krajeva širom Evrope. Pošto obuhvata mogućnosti za finansiranje i glavne politike o omladinskom radu. Možete čitati bilo kojim redom. Ako tražite sveže ideje za svoj novi projekat, počnite od strategija i politika usmerenih ka omladinskom radu u ruralnim sredinama i mladim ljudima u prvom delu. Tako ćete bolje razumeti najnovije trendove u omladinskom radu (u ruralnim sredinama). Ova brošura pripremljena je u okviru “Erasmus+ KA2” projekta – “Pod lupom: omladinski rad u ruralnim sredinama!” u partnerstvu između “NAPOR-a” (Srbija), “Prizme” (Hrvatska), “Idrije 2020” (Slovenija) i dva instituta za istraživanje: “Instituta društvenih nauka” (Srbija) i “Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar” (Hrvatska).

Edukativni paket za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva mladih i za mlade i kancelarija za mlade za socijalno uključivanje mladih iz osetljivih grupa (2020)​

Ova publikacija rezultat je naučenih lekcija i uvida stečenih kroz širi konsultativni proces i sprovedene inicijative, sa ciljem da ponudi moguće praktične korake ka inkluzivnijoj omladinskoj politici i promoviše zajedničke vrednosti glavnih aktera omladinske politike u Srbiji. Edukativni paket objedinjuje informacije o  opštem pravno-regulativnim okvirom Republike Srbije u donosu na antidiskriminaciju; standardima u delokrugu omladinske politike i primerima dobre prakse za uključivanje mladih iz osetljivih grupa.

Collection Book "EDUCATIONAL PRACTICES FOR YOUTH WORKERS" (2019)

Publikacijaje nastala kao rezultat projekta „Omladinski rad i omdinski radnici/ce širom Evrope - primeri dobre prakse o volontiranju, zapošljavanju, obrazovanju i obuci“. Svrha ove publikacije jeste da poboljša protok informacija o pristupu različitim obrazovnim mogućnostima za omladinske radnike/ce i promoviše primere dobrih praksi koji se fokusiraju na kvalitet, inovacije i prepoznavanje/priznavanje omladinskog rada širom Evrope. U publikaciji su prezentovani primeri dobre prakse devet zemalja okupljenih oko projekta. Podeljeni su u dva dela i to na:

  1. Prakse usmerene ka usavršavanju omladinskih radnika/ca;
  2. Ideje i prakse za razvoj omladinskih incijativa i projekata;

Prezentovani primeri dobre prakse  obuhvataju sve nivoe: lokalni, regionalni, nacionalni i međunarodni, a bave se sledećim temama: zagovaranjem (kako da omladinski rad postane vidljiv i važan za društvo), obrazovanjem i obukama omladinskih radnika/ca (formalnim i neformalnim), zapošljavanjm omladinskig radnika/ca. 

Uzdizanje omladinskog rada iznad granica -  Međusobno i zajedničko učenje Srbije i Estonije (2019)

Dokument koji se nalazi pred vama jedan je od glavnih rezultata međunarodnog projekta „Uzdizanje omladinskog rada iznad granica“ (Youth work - uprising beyond the borders), koji su sproveli Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) i Estonski centar za omladinski rad - Eesti Noorsootöö Keskus. Glavni fokus publikacije je demonstriranje konteksta omladinskog rada, saradnje sa institucijama za mlade i prikazivanje primera omladinskog rada koji se praktikuju u dvema zemljama. Važni delovi analize orijentisani su na istraživanje izazova koji postoje u svakoj zemlji, od institucionalnog okvira do dostupnih metoda i alata. 

Publikacija „Onlajn trening omladinskih radnika“ (Online training of Youth Workers 2018)

Publikacija je praktično uputstvo za omladinske radnike/ce, sa fokusom na osmišljavanje i facilitaciju onlajn obuka. Zasnovana je na realnim primerima iz prakse. Rezultat je projekta za izgradnju kapaciteta pod nazivom  „European Wide Web of Youth Work“ koji su sprovele organizacije iz sedam evropskih zemalja: Associazione Interculturale NUR – assonur (Italija), BV Jong (Holandija)Croatian Youth Network (Hrvatska), NAPOR (Srbija) – applicant/leading partner, Nectarus (Litvanija), POYWE (Austrija) Socialna Akademija (Slovenija) uz podržku Evropske unije u okviru Erazmus+ programa.

Omladinski rad - Jedna priča sa 40 naslova (2018)

Početkom 2018. godine NAPOR je sproveo kampanju o značaju omladinskog rada sa ciljem da se omladinski rad prepozna kao faktor razvoja društvenih promena. Kampanja je realizovana na nacionalnom nivou i obuhvata 40 intevjua sa korisnicima/cama programa omladinskog rada i omladinskim radnicima/cama.

Procena kapaciteta udruženja i kancelarija za mlade i njihovih saveza - KOMS, NAPOR i Asocijacije KZM za društveno uključivanje marginalizovanih mladih (2017)

Istraživanje potreba i kapaciteta deo je unapređivanja rada sa marginalizovanim grupama mladih koje sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta Republike Srbije sa ciljem obezbeđivanja sistemske podrške društvenom uključivanju mladih iz kategorija u riziku od socijalne isključenosti. Ono predstavlja deo napora za uvođenje prinicipa nediskriminacije i sprovođenje politka jednakih mogućnosti u radu sa mladima kroz aktivnosti organizacija civilnog društva, jedinica lokalne samouprave, njihovih saveza i državnih institucija.

Youth Work Pathways - Патеки во младинската работа (2017)

Brošura je nastala u okviru projekta Youth Workers United koji je sproveo Mladinski kulturen centar Bitola, a na kojem je NAPOR bio partner zadužen za podršku u procesima podizanja kapaciteta praktičara/ki omladinskog rada i kreiranja dokumenta koji predstavljaju osnovu za profesionalizaciju omladinskog rada u Makedoniji (standard zanimanja i kurikulum za obuku). U publikaciji se nalazi kratak prikaz stanja omladinskog rada u zemljama u okruženju, kao i na evropskom nivou, a u drugom delu predstavljena je praksa omladinskog rada u Makedoniji.

"Etika od postera do prakse", Priručnik za razumevanje i primenu Etičkog kodeksa u praksi omladinskog rada (2017)

U okviru projekta „Bez muke nema nauke, bez NAPORnih koraka kvalitetu pomaka! – dopunjeno izdanje“ koji NAPOR sprovodi uz podršku Ministarstva omladine i sporta planirano je da se podigne svesnost omladinskih radnika/ca o važnosti uspostavljanja profesionalnog odnosa sa mladima. Kroz analizu proces akreditacije članica NAPOR-a, kao i na osnovu aktivnosti "Čajanka sa Savetom za etička pitanja" (7 čajanki održano tokom 2015. god.) utvrđeno je da ne postoji zajedničko razumevanje pojedinih aspekata Etičkog kodeksa. Ono što nedostaje, jeste jasna operacionalizacija kodeksa koja će voditi ka ujednačavanju prakse i kreiranju sigurnog okruženja za rast i razvoj mladih. Zbog toga je u okviru 4 regionalne konferencije (Novi Sad, Zaječar, Niš i Beograd), kroz konsultativni proces sa praktičarima i praktičarkama omladinskog rada, NAPOR mapirao ključna etička pitanja u praksi. Brošura pred vama objedinjuje sve produkte konferencija sa ciljem pružanje podrške omladinskim radnicima/cama i omladinskim liderima/kama u svakodnevnoj praksi u sprovođenju standarda etike u omladinskom radu i prestavlja operacionalizaciju odnosno definisanje minimuma standarda za svaki segment Etičkog kodeksa u omladinskom radu.

Rečnik omladinske politike (2015)

Rečnik je kreiran tokom 2014. i 2015. godine od strane radne grupe koju su, pored predstavnika/ca NAPOR-a, činili i predstavnici/e Krovne organizacije mladih Srbije, Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade i Ministarstva omladine i sporta. Rečnik sadrži definicije blizu 150 pojmovaš kao i aktera iz oblasti omladinske politike, njihovih uloga i pozicija. Rečnika naročito doprinosi uređivanju odnosa između aktera iz civilnog sektora i resornog ministarstva u oblasti omladinskog rada i omladinske politike. Rečnik je namenjen svim akterima omladinske politike: predstavnicima institucija i organa javne uprave (lokalnog, pokrajinskog i nacionalnog nivoa), kao i predstavnicima civilnog sektora i samim mladima. Rečnikom se, pored navedenog, definišu i uloge međunarodnih partnera i subjekata od značaja za ovu oblast, sa namerom da se predstavi okvir delovanja i razvoja omladinske politike na evropskom nivou. Veliki doprinos izradi ovog Rečnika imali su različiti akteri omladinske politike, predstavnici javnih institucija, udruženja mladih i za mlade, omladinski radnici i mladi, dajući svoje komentare, ideje i sugestije u okviru š¡irokog konsultativnog procesa koji je pratio izradu Rečnika. U 2017. godini urađena je dopuna koja se odnosi na terminologiju omladinske politike. Drugo izdanje Rečnika možete pronaći ovde.

 

 

 

 

 

 

Statut NAPOR-a

Važeći statut donesen je na Skupštini održanoj  2023. na Avali.

Pravilnik o radu NAPOR-a

Pravilnik preciznije određuje principe i mehanizme rada NAPOR-a. Pravilnik je donet i da bi se rasteretio Statut, pošto je procedura za menjanje pravilnika značajno jednostavnija od procedure za menjanje Statuta.

Pravilnik o stupanju u članstvo NAPOR

Ovim Pravilnikom uređuje se organizacija, način rada i donošenja odluka Upravnog odbora NAPOR, kao i obaveze Sekretarijata NAPOR, ali i udruženja i omladinskih radnika i radnica u vezi sa prijemom u članstvo NAPOR.

Procedura za prvi izbor predsednika SKOR, zamenika/ce predsednika SKOR i delegata/kinja SKOR za NAPOR Skupštinu

Sticanjem statusa člana/ice NAPOR omladinski radnik/ca automatski postaje deo stalnog radnog tela NAPOR – Strukovni kokus omladinskih radnika/ca (SКOR), u okviru kog ostvaruju sva svoja prava i obaveze.

Poslovnik o radu Saveta roditelja NAPOR-a

Ovim Poslovnikom utvrđuju se pravila za organizaciju, način rada i donošenje odluka Savetodavnog tela roditelja Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada - NAPOR.

 Etički kodeks omladinskog rada 

Etički kodeks sadrži etičke i profesionalne principe kojima se vode organizacije članice NAPOR i praktičari/ke omladinskog rada. Etički kodeks je usvojen od strane skupštine NAPOR 2009. godine, a više informacija o ovom dokumentu i etici u omladinskom radu možete naći ovde.

Smernice za osiguranje kvaliteta omladinskog rada u R. Srbiji

Smernice su usvojene su na osnivačkoj konferenciji NAPOR-a 2009. godine i prvi su dokument koji definiše omladinski rad u Srbiji, kao i osnovne tipove omladinskog rada, principe i vrednosti na kojima on počiva. Smernice su poslužile kao osnova za kreiranje svih ostalih dokumenata koje je NAPOR razvio do danas. Njihov integralni deo predstavlja i Etički kodeks u omladinskom radu.

Standardi u omladinskim aktivnostima u prevenciji konzumacije i promocije alkohola

Preporuka je da nosioci omladinskih aktivnosti integrišu Standarde u svoje postojeće politike o zaštiti, sigurnosti i zdravlju mladih, u pravilnike o radu ili druge pravilnike kojim se reguliše zaštita, sigurnost i zdravlje mladih u okviru udruženja, odnosno kancelarije za mlade.

NAPOR pravilnik o ponašanju i obavezama angažovanih lica/agencija 

Osnovna svrha ovog Pravilnika o angažovanju lica/agencija (u nastavku Pravilnik) jeste uređivanje odnosa između NAPOR Sekretarijata i svih angažovanih lica, jer pojašnjava vrednosti u koje NAPOR veruje i kojima je posvećen, te izdvaja načela ponašanja i shodno tome podiže standarde kojih se svaka angažovana osoba/agencija mora pridržavati da bi očuvali uzajamno poverenje

Sistem za razvoj inicijativa javnog zastupanja

NAPOR kao mreža OCD koje su heterogene po ljudskim i organizacionim kapacitetima ima visok potencijal za procese praćenja i evaluacije javnih politika u oblasti omladinskog rada. S tim u vezi kreiran je sistem za razvoj inicijativa javnog zastupanja putem kog se organizacijama članicama pruža mogućnost za stvaranje „tematskih klastera“ u okviru kojih bi se uspostavila sinergija specifičnih ekspertiza organizacija članica sa ciljem većeg broja zagovaračkih inicijativa na svim nivoima, koje bi pokrile sve oblasti od interesa za omladinski rad. Dokumenta za podnošenje inicijative: