A A A

Analiza konkursa o dodeli sredstava Ministarstva kulture od 2018. do 2022. sa posebnim fokusom na mlade na margini (2023) 

Izveštaj je kreiran kao inicijalna analiza za zagovaranje na lokalnom i nacionalnom nivou u okviru projekta "Kultura za sve mlade". Projekat ima za cilj da obezbedi dostupnost kulturnih sadržaja za mlade iz marginalizovanih grupa, a sprovodi ga NAPOR u partnerstvu sa Centrom za građansko delovanje (CeGraD) iz Obrenovca i organizacijom AzBuki iz Niša. Realizacija projekta omogućena je kroz program „Dijalog promena”, koji sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ), a finansira Evropska unija.

Mladi u Srbiji - participacija: mogućnosti i prepreke (2022)

U kojoj meri su organizacije mladih i za mlade participativne? Da li mladi mogu da učestvuju u procesima upravljanja? Koje su prepreke za participaciju mladih (u većoj meri)?  U kojoj meri se mladi osećaju kompetentno i imaju samopouzdanja da se uključe? Neka su od ključnih pitanja kojima se bavi istraživanje o participaciji mladih koje je sproveo Institut za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, kao integralni deo projekta "Having a voice, having a choice" koji se sprovodi u saradnji NAPOR-a i UNICEF-a.

Istraživanje o stavovima roditelja o omladinskom radu (2021)

Istraživanje je imalo za cilj da pronađe načine motivisanja i uključivanja roditelja u kreiranju javnih politika za mlade, kao i kako da roditelji budu adekvatno i pravovremeno informisani o programima omladinskog rada. Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta „Važno je! – sistemska rešenja za mlade“ koji NAPOR realizuje u partnerstvu sa 3 organizacije članice – Omladinom JAZAS iz Novog Sada, Omladina JAZAS-a Kragujevac i udruženje Urban Stream iz Požarevca.

Ispod lupe: mladi na selu - istraživanje o položaju i potrebama mladih u ruralnim područjima (2020)

Sprovedeno istraživanje tiče se razvoja ruralnog omladinskog rada u Srbiji i predstavlja temelj za kreiranje nacionalne strategije za ruralni omladinski rad. U tu svrhu su među ruralnom omladinom u zemlji ispitani: dostupnost resursa (individualni, porodični, institucionalni i resursi zajednice), struktura potreba mladih, potencijal za stvaraje novih resursa, kao i načini na koje institucije i mladi mogu biti od koristi u tom procesu. Deset oblasti obuhvaćeno je  istraživanjem i to: socio-ekonomski status mladih, zdravlje i rizično ponašanje, obrazovanje, rad i zapošljavanje, participacija, porodica i partnerstvo, slobodno vreme, vrednosti i poverenje mladih, zadovoljstvo životom i upotreba digitalnih tehnologija.  Istraživanje je obuhvatalo dve faze i to sekundarnu obradu kvanititativnih podataka, kao i prikupljanje i obradu kvalitativnih podataka.  Ovaj dokument prvi je u našoj zemlji koji na jednom mestu objedinjuje  sve podatke koji se odnose na život i navike mladih u ruralnim sredinama. Dat je komparativan prikaz podataka u odnosu na mlade u urbanim sredinama, kao i u odnosu na razlike po polu. Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta: Under the Loupe: Rural Youth Work!, podržanog od strane Tempus fondacije. Sumirane ključne nalaze na srpskom možete pronaći OVDE. English version you can find HERE.  

Percepcija organizacija članica NAPOR o Savetu za etička pitanja (2018)

Istraživanje je bazirano na uzorku od dve trećine ukupnog broja članica, kojom se sagledava percepcija omladinskih radnika/ca, lidera/ki i predstavnika/ca udruženja po pitanju  funkcionisanja SEP-a, njegovim nadležnostima i odgovornostima, ali i modelima za unapređenje rada. Podaci su prikupljeni u toku 2018. godine i obrađeni tehnikama deskriptivne statistike. Ovo istraživanje realizuje se okviru projekta "NAPORnim stazama ka prepoznavanju omladinskog rada" koji sprovodi NAPOR, uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije. 

Istraživanje obrazovnih potreba praktičara/ki omladinskog rada (2017) 

Ovim eksplorativnim istraživanjem pokušali smo da odgovorimo na nekoliko pitanja koja se tiču potrebe za usavršavanjem konkretnih kompetencija praktičara/ki omladinskog rada iz organizacija članica NAPOR, kao i pogodnih načina za sticanje ovih kompetencija. Kao osnova za kreiranje istraživanja i mernog instrumenta uzet je standard zanimanja za prva dva nivoa u omladinskom radu – omladinski lider/ka i omladinski radnik/ca. Istraživanje je sprovedeno tokom 2017. godine.  Izradu istraživanja podržali su: Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije kroz projekat „Omladinski rad izvan okvira“ kao i Evropska unija u okviru programa Erazmus + kroz projekat „European Wide Web of Youth Work". 

Nacionalni izveštaj, Srbija: "Potrebe za novim uslugama koje podstiču zapošljivost i uloga omladinskog rada" (2015)

Ovo istraživanje je sprovedeno u okviru projekta Platforma za inovacije u oblasti nezaposlenosti mladih jugoistocne Evrope koji je NAPOR sprovodio sa još 6 organizacija iz zemalja Zapadnog Balkana. Putem intenzivnog dijaloga sa zainteresovanim stranama na nacionalnom i regionalnom nivou, tokom projekta sprovedeno je kvalitativno i desk istraživanje o stavovima relevantnih aktera o zapošljivosti marginalizovanih mladih. Istraživanje je izvršeno paralelno u svih 7 zemalja na osnovu identifikovanih potreba na nacionalnom nivou. Nakon prikupljenih rezultata kreirani su nacionalni izveštaji su distribuirani javnosti. Rezultati nacionalnih izveštaja su osnova za kreiranje okvira regionalne politike o tome kako organizacije civilnog društva odgovaraju na izazove nezaposlenosti mladih. Takođe, rezultati izveštaja korišćeni su za kreiranje i spovođenje kampanje javnog zagovaranja na nacionalnom nivou tokom druge polovine 2015. godine.

Studija mapiranja EU praksi o prepoznavanju kompetencija stečenih kroz neformalno učenje u omladinskom radu za zapošljivost mladih (2014)

Studija se zasniva na preporukama, studijama, istraživanjima i dokumentaciji u vezi sa neformalnim obrazovanjem u omladinskim radom, njegovom priznavanju i uticaju na zapošljivost mladih, kao i analizi postojećih mehanizama na nivou EU i pojedinačnih zemalja. Studija je urađena u okviru NAPOR projekta "Uz dobar alat veština je zanat" i treba da doprinese sticanju većeg legitimiteta ove teme prilikom zagovaranja među relevantnim akterima na nacionalnom nivou, boljem pregledu postojećih mehanizama i politika na EU nivou i obezbeđivanju harmonizacije procesa koji će kasnije doprineti većoj mobilnosti mladih i priznavanju kompetencija za njihovu zapošljivost.

Uticaj neformalnog obrazovanja u omladinskom radu na sticanje kompetencija za bolju zapošljivost mladih (2014)

Ovo istraživanje sprovedeno od novembra 2013. do februara 2014. godine u okviru projekta "Uz dobar alat veština je zanat" treba da pomogne u kreiranju budućeg mehanizma koji će prepoznavati kompetencije stečene kroz učešće u neformalno-obrazovnim programima omladinskog rada, a koje utiču na zapošljivost mladih. Istraživanje je sprovela Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) uz podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, USAID Projekta održivog lokalnog razvoja i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije.

Prikaz praktičnih politika: Usluge za mlade na lokalnom nivou u Srbiji (2012)

Osiguranje kvaliteta usluga za mlade na lokalnom nivou jedno je od ključnih pitanja na putu ka kvalitetnom sprovođenju Nacionalne Strategije za mlade (NSM) i Zakona o mladima (ZoM) na lokalnom nivou. Predmet ove analize je prikaz postojećih usluga za mlade koje se nude na lokalnom nivou i sagledavanje primera dobre prakse, na osnovu čega su razvijeni predlozi za razvoj objedinjenog sistema usluga za mlade. Problem koji ispitujemo ovim dokumentom je činjenica da među pružaocima usluga za mlade nedostaju kapaciteti za primenu različitih pristupa u radu sa mladima. Dodatno, rad pružalaca nije koordinisan, niti je delovanje nekih od njih (Kancelarija za mlade, organizacije civilnog društva) integrisan u širi sistem pružanja usluga u lokalnim zajednicama. Osim toga, i dalje ne postoji jasna strategija za razvoj usluga za mlade.

Osnovne preporuke ukazuju na potrebu sistemske koordinacije pružanja integrisanih usluga za mlade i zajedničkog strateškog delovanja svih aktera omladinske politike u pravcu izgradnje standarda i mehanizama za osiguranje kvaliteta usluga za mlade na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.

Presek stanja omladinskog rada u Srbiji (2010)

Cilj istrazivanja je sticanje uvida u opste stanje omladinskog rada u Srbiji, i to u odnosu na adekvatnost ljudskih resursa, strukturu korisnika i izvora finansiranja programa omladinskog rada.