A A A

Ljiljana je više od deset godina aktivna u udruženju „Omladinski klub Bačka Palanka“, Centru za omladinski rad – CZOR i EDIT centru Novi Sad gde kreira i sprovodi programe omladinskog rada, a bavi se i unapređenjem omladinske politike na lokalnom i pokrajinskom nivou.

Za bavljenje omladinskim radom motivisala ju je želja za unapređenjem života mladih ljudi i stvaranje mogućnosti za lični i profesionalni razvoj mladih, a samim tim i razvoj celokupne lokalne zajednice. Smatra da kroz druženje, učenje i aktivizam zajednički činimo ovaj svet boljim i lepšim mestom. Mlade posmatra kao aktivne i kompetentne individue koje su pokretači razvoja i promena u lokalnoj zajednici i veruje da upravo zbog toga omladinski rad u našoj sredini često zna biti „opasan“ za današnje društvo, jer stvara snažne, slobodne, kreativne, sposobne, pametne, samoinicijativne, jake ličnosti, spremne na promene i borbu, mlade koji se ne boje da kažu šta misle, koji nemaju strah da idu napred i da se izbore za prave vrednosti.

Ljiljana je svesna da su omladinski radnici i radnice često uzori mladima te se oseti veoma posebno kad čuje da mladi kažu: „Kad porastem biću kao Ljiša!“ jer oseća da joj na taj način mladi postavljaju neke nove standarde. Smatra da Omladinski rad čini lokalnu zajednicu boljim, lepšim i kreativnijim mestom za život, a od onih koji rade sa mladima pravi bolje i kvalitetnije ljude. Biti i raditi sa mladima, za nju je jedan poseban osećaj koji nosi uz sebe i veliku odgovornost jer onaj ko radi sa mladima mora konstantno da radi i na sebi - nema pauze i odmora, nema odlaganja, nema „ne mogu“. Omladinski rad poredi sa roditeljstvom jer se jednako savetuje, brine, igra se, zabavlja, uči, sluša, priča, donose odluke, strepi, suočava sa različitim mišljenjima, pohvaljuje, pruža podrška, razrešavaju dileme, vode se bitke i slave pobede, a tuguje nad porazima i ide se ka novim izazovima. Zbog toga voli da kaže da je omladinski rad poput roditeljstva: najlepši, najteži i najčarobniji izazov.

Kada vidi promenu oko sebe (prekogranične programe koji brišu granice u ljudskim umovima, mlade sa invalidtetom koji postanu vidljivi, mlade u sukobu sa zakonom koji postaju najaktivniji volonteri, mlade iz ruralnih naselja koji proputuju Evropu, mlade koji se sa kolegama iz drugih zemalja bore za iste ideale i ciljeve, mlade iz hraniteljskih porodica koji postanu roditelji pa nastavi da radi i sa njihovom decom, mlade iz ranjivih grupa koji postanu vršnjački edukatori, najstidljivije mlade koji postanu veliki govornici i zastupaju interese mladih na međunarodnim nastupima, male grupe mladih koji promene život jednog grada, ponosne i zadovoljne roditelje, kada uslede nagrade, pohvale, priznanja i podrška od strane lokalnih partnera, kada je zagrle i zahvale jer im je omladinski rad promenio život) za nju je to ponos, sreća i radost, najveći uspeh kao da je udahnula novi život.

Dostojevski je rekao da će lepota spasiti svet. Ljiljana tu lepotu vidi u mladima i omladinskom radu i poručuje da zajedno možemo biti promena koju želimo da vidimo u svetu.

Priredile: Milica Barać i Milica Lugumerski

Više informacija o Omladinskom klubu Bačka Palanka možete pronaći OVDE.

Informacije o NAPOR organizacijama članicama nalaze se OVDE.