A A A

U okviru projekta „Prva dekada prepoznavanja omladinskog rada“ koji je NAPOR realizovao uz podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije i Omladinskog saveza udruženja “Novi Sad omladinska prestonica Evrope  - OPENS",  organizovano je pet  onlajn seminara (vebinara) u kojima su organizacije članice NAPOR predstavile uspešne i pozitivne primere rada, pružile jasne smernice i sugestije za unapređenje prakse omladinskog rada i doprinele profesionalnom razvoju pojedinaca odgovornih za programe i rad organizacija.

Webinar E01 pod nazivom "Kako produžiti rok trajanja omladinskim radnicima/cama?" otvara temu kontinuirane podrške i superviziije omladinskih radnika/ca. Ovo je jedna od suštinski važnih tema za omladinske radnike/ce jer nam praksa pokazuje da je "burnout" česta pojava u civilnom sektoru. Svoja iskustva na ovu temu podelila je Dajna Marinković iz organizacije Centar za omladinski rad iz Novog Sada, dok je program facilitirala akreditorka Marijana Rodic.

Webinar E02 pod nazivom "Informisanje mladih: Kako da se ne gubimo u prevodu?" otvara temu pravovremenog i redovnog informisanja mladih o pitanjima koja su od važnosti za njih. Kako mladima podršku u pronalaženju proverenih informacija pružaju omladinski radnici/ce i lideri/ke, ovaj webinar namenjen je upravo njima. Svoja iskustva na ovu temu podelila je Lidija Bukvic iz organizacije CEPORA - Centar za pozitivan razvoj dece i omladine uz facilitaciju NAPOR akreditorke Ane Pecarski.

Webinar E03 pod nazivom "Kratak vodič za praćenje razvoja mladih" otvara temu uspostavljanja kvalitativnih i kvantitativnih sistema vrednovanja stečenih kompetencija mladih koji su uključenih u programe omladinskog rada. Najkvalitetnija praksa je ona koja poseduje sistem za beleženje individualnih postignuća koji obuhvataju obrazovne programe, volonterske aktivnosti i stečene kompetencije mladih osoba, ali i one u kojima mladi učestvuju u proceni svojih kompetencija kroz supervizijske sastanke i kroz popunjavanje dokumenata za samoprocenu svojih kompetencija. Na ovu temu, svoja iskustva podelila je Ivana Barać iz organizacije Somborski edukativni centar - SEC uz facilitaciju NAPOR akreditorke Ivane Volf.

Webinar E04 pod nazivom "Promenim se pet, šest puta u roku od tri minuta, volim, volim omladinski rad! " otvara temu procesno orijentisanog omladinskog rada, u kojem su aktivnosti osmišljene tako da doprinose tome da se mladi informišu o drugim gledištima, da preispituju svoje vrednosti i stavove, i kreiraju akcije u skladu sa njima. Kako su ovi procesi pažljivo vođeni od strane omladinskih radnika/ca i lidera/ki, ovaj webinar namenjen je upravo njima. Svoja iskustva na tu temu podelila je Lidija Bukvic iz organizacije CEPORA - Centar za pozitivan razvoj dece i omladine uz facilitaciju NAPOR akreditorke Marijana Jovic.

Webinar E05 pod nazivom "Da svaka mlada osoba ima svog omladinskog radnika/cu" otvara temu kontinuiranog praćenja razvoja mladih i podrške mladima koju pružaju omladinski radnici/ce. Omladinski radnici/ce pružaju kontinuiranu superviziju i podršku mladima kako vi se pratio lični i socijalni razvoj mlade osobe sa fokusom na socijalne veštine i vrednosti. Na ovu temu, svoja iskustva podelile su Nina Racić i Aleksandra Savić iz organizacije Sos Ženski Centar Novi Sad, uz facilitaciju NAPOR akreditora Srđana Vlaškalića.