A A A

Mladi žele da budu uključeni u kreranje i donošenje politika u svojoj lokalnoj zajednici, pogotovo onih koje direktno utiču na njihov položaj u društvu. Smatraju da nisu dovoljno informisani, kao i da ne postoji prostor da se njihov glas čuje i mišljenje uvaži. Mladi koji dolaze iz neke od osetljivih društvenih grupa posebno su isključeni i nedovoljno učestvuju u pitanjima koja se odnose na njihov položaj u društvu. Dodatne poteškoće osećaju kod rešavanja pitanja obrazovanja, stanovanja i zapošljavanja, što im umnogome otežava proces osamostaljivanja. Ovo su samo neki od zaključaka sa Prve sednice Koalicije za unapređenje položaja mladih u riziku koju je organizovala Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada - NAPOR u saradnji sa Fondacijom „SOS Dečija sela Srbija”, u Beogradu.

Mladi koji su žrtve fizičkog ili seksualnog nasilja, koji su napustili školu, počinili nasilno ili delinkventno delo, pokušali samoubistvo, kao i mladi pripadnici/e nacionalnih manjina, mladi sa invaliditetom, i mladi iz centara socijalnih zaštita ili bez prethodnog roditeljskog staranja nalaze se na društvenoj margini, bez ikakve mogućnosti da se njihove specifične potrebe i problemi čuju. Kako bi osigurali sistemski pristup rešavanju izazova sa kojima se suočavaju svi mladi koji su se našli u situaciji smanjenih prilika, NAPOR je oformio Koaliciju za unapređenje položaja mladih u riziku u partnerstvu sa Fondacijom „SOS Dečija sela Srbija”, TOC - Asocijacijom za razvoj održivih zajednica iz Zaječara, Edukativnim centrom iz Кruševca, Forumom civilne akcije iz Požege, Somborskim edukativnim centrom iz Sombora i Uradimo zajedno iz Кragujevaca. Koalicija okuplja preko 50 predstavnika/ca institucija i organizacija, kao i same mlade. Neki/e od članova/ca mreže su predstavnici/e relevantnih ministarstava i institucija poput Ministarstva turizma i omladine, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstva za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i međunarodnih organizacija poput Populacionog fonda Ujedinjenih nacija, UNICEF-a, Fondacije Ana i Vlade Divac, ali i omladinskih udruženja.

SOS Dečija sela Srbija od 2004. godine radi na unapređenju kvaliteta života dece i mladih bez roditeljskog staranja i onih koji su u riziku da je izgube, osnaživanju porodica u riziku, ekonomskom osamostaljivanju mladih iz ranjivih grupa, kao i pružanju pomoći u urgentnim situacijama lokalnom stanovništvu i izbeglicama kroz različite vidove podrške.

Na otvaranju prve sednice Koalicije nacionalna direktorka SOS dečijih sela Srbije Vesna Marković istakla je da joj je zadovoljstvo da može da poželi uspešan početak rada Koalicije za unapređenje položaja mladih u riziku, jer je u ovom periodu, a pre 75 godina u Austriji, osnovano je prvo socijalno društvo – Societe Socialis, od koga je i nastala skraćenica SOS. Od jedne ideje rođene pre 75 godina, SOS Dečija sela je evoluirao u Međunarodnu organizaciju SOS Dečijih sela, federaciju koju čini više od 130 članica – nacionalnih organizacija, posvećenih brizi i zaštiti dece, mladih i porodica u riziku.

Na osnovu našeg iskustva od 19 godina rada u Srbiji i pružanja brige o deci i mladima bez roditeljskog staranja i pružanja podrške deci, mladima i porodicama u krizi, shvatili smo da je put ka osamostaljivanju izuzetno izazovan za mlade, a da je zaposlenje i očuvanje posla, ključno za održiv život. Da bismo podržali mlade da ostvare svoj pun potencijal, potrebne su nam senzibilisane zajednice, kao i umrežavanje institucija i organizacija koji se bave mladima, uz aktivno učešće mladih. Jedan od ciljeva ove Koalicije jeste i poboljšanje politika, pogotovo onih na lokalnom nivou. Uz javno zagovaranje i izgradnju kapaciteta profesionalaca, verujemo da ćemo napraviti trajne i održive promene u društvu, a u cilju poboljšanja položaja mladih – rekla je Vesna Mraković, nacionalna direktorka SOS Dečija sela Srbija.

Podrška omladinskih radnika/ca mladima u riziku izuzetno je važna zbog toga što omladinski radnici/ce čine most između mladih i šire zajednice i institucija, pružaju im kontinuiranu podršku i stvaraju bezbeno okruženje za njihov lični i profesionalni razvoj. Više o ovoj temi u kontekstu omladinskog rada rekla je Nedeljka Ivošević ispred NAPOR-a:

Kada govorimo o omladinskom radu prva asocijacija ljudima van omladisnkog sektora je da je to nešto što se odnosi na zapošljavanje mladih, ali omladisnki rad je šira oblast i podrazumeva pružanje različitih vidova pordške, umrežavanje, bavljenje srodnim temama i problemima. Zato nam je važno da gradimo partnerske odnose sa različitim sektorima i institucijama i da omladinski rad bude prepoznat, jer on pruža prostor mladima da razviju svoje pune potincijale.

U nastavku programa predstavljen je regionalni projekat “Zapošljavanje mladih – stvaranje perspektive za budućnost” kroz koji je i oformljena Koalicija, a potom i glavni zadatak članova/ca Koalicije koji podrazumeva da se predlože afirmativne mere donosiocima odluka na lokalnom i nacionalnom nivou u skladu sa nalazima i podacima dobijenih od mladih, a koje će doprineti unapređenju i kreiranju što povoljnijeg okruženja za integraciju mladih iz ugroženih kategorija, sa posebnim akcentom na mlade koji napuštaju alternativnu brigu. Plan rada Koalicije uključuje izradu najmanje četiri predloga preporuka od značaja za razvoj politika za mlade u riziku na lokalnom i nacionalnom nivou do kraja godine i pokretanje inicijativa za izmenu politika za mlade na nacionalnom i lokalnom nivou kod nadležnih institucija.

Kada je u pitanju unapređenje položaja mladih, ključno je ispitati njihove realne potrebe i uključiti ih u kreiranje politika koje direktno utiču na njihov život. Mladi su na prvoj sednici kao najveće izazove sa kojima se susreću naveli one koji se tiču stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja, kao i učešće u donošenju odluka.

Nakon diskusije na temu kako institucije mogu da odgovore na te izazove i koji su resursi za to potrebni zaključeno je da je ključna konstantna i kontinuirana saradnja vladinog i nevladinog sektora, a da Koalicija za unapređenje položaja mladih u riziku predstavlja upravo platformu koja omogućava to zajedničko delovanje na polju resocijalizacije i uspostavljanje sistema socijalne, emocionalne i psihološke podrške za sve mlade. Sakupljene su preporuke za unapređenje položaja mladih u riziku koje će biti razvijane u predloge praktične politike u narednim mesecima.